Conference Agenda


SHLB Coalition 2014 Annual Conference

"The Premier Conference on Anchor Institution Broadband Policy."

May 7-9, 2014 

Agenda 

Click on the Titles of the Sessions for Descriptions and Bios of the Speakers

Speakers listed below are confirmed  (M) = Moderator

Wed. May 7th

     
 

   Workshop #1

FCC's Healthcare Connect Fund Consortia 

2:00 p.m. - 5:30 p.m.

 

Featuring:

Matthew Quinn, FCC

Christi Barnhart, FCC

Workshop #2

Building a Gigabit Nation

1:00 - 5:30

 

Featuring:

Craig Settles

 

Workshop #3

Regulatory Compliance

Noon - 2 p.m.

Featuring:

Jim Baller, Baller Herbst Law Firm

 

NTIA: Sustainability of PCC/SBA projects

2:30 - 6 p.m.

Featuring:

Gwenn Weaver, NTIA

 

6:00-7:30 p.m.

Opening Night Reception

Marriott Marquis Hotel 

Mezzanine Foyer

Thurs. May 8th  

8:30-8:45 a.m.

Plenary #1:

Opening Comments

John Windhausen, SHLB Executive Director

Don Means, SHLB Chairman

8:45-9:15 a.m.

 

 

9:15-10:00 a.m.

Plenary #2:

 Louis Fox, CEO of CENIC  

 

Senator Ed Markey of Massachusetts

 

9:30-10:00 a.m.

BREAK

 10:00-11:00 a.m.

E-Rate #1: 

The $2 Billion Question: Funding for E-rate

Jon Bernstein, Bernstein Strategy Group (M)

Jon Wilkins,FCC

Bob Bocher, ALA

Jeff Campbell, Cisco

 
Wireless Broadband #1:  

White Spaces and CAIs

Michael Calabrese, New America Foundation (M)

Michael Daum, Microsoft

Don Means, Gigabit Libraries Network

Toby Bradley, Pascagoula MS School District


Health/E-rate:  

 Building a Broadband Network (Part 1)

Denise Atkinson-Shorey, e-Luminosity (M)

Duke Horan, Henkels & McCoy

Randy Lowe, Davis Wright  Tremaine, LLP

John Honker, Magellan Advisors

Scot Eberle, Fiber Utilities Group

 11:00-11:15 a.m.

 BREAK 

 11:15-12:15 p.m.

  E-Rate #2:

E-rate Capital Investment

Jen Leasure, The Quilt (M)

Emily Almond, Georgia Public Library Service

Alan Katz, Sunesys

Jamie Huber, COPESD

 

 

Rural Broadband #1:

Sustainable Localism

Sean McLaughlin, Access Humboldt (M)

Frank Odasz, Lone Eagle Consulting

Pam Lloyd, GCI

Edyael Casaperalta, Rural Broadband Policy Group

Health/E-rate:

Building a Broadband Network (Part 2)

Denise Atkinson-Shorey, e-Luminosity (M)

  Duke Horan, Henkels & McCoy (M)

  Randy Lowe, Davis Wright  Tremaine, LLP

  John Honker, Magellan Advisors

  Scot Eberle, Fiber Utilities Group

 12:30-1:00 p.m.

 

1:00-2:00 p.m.

Lunch

 

Plenary #3:  ConnectED

Tom Power, White House Office of Science & Technology Policy

Richard Culatta, U.S. Dept. of Education 

 2:15-3:15 p.m.

Broadband Planning #1:

Wireless Broadband Innovators: Anchors & Home

 

Bob Collie, ENA (M)

James Ratleff, Applied Research Designs

 Dr. Rouzbeh Yassini, UNH Broadband Center for Excellence

 

 

ConnectED #1

Private Sector Commitments to ConnectED 

Karen Perry, Clarion Collaborative (M)

Charles McKee, Sprint

Andrew Ko, Microsoft

Reg Leichty, Counsel to CoSN

 

 

Digital Inclusion #1:

CAIs and the Digital Divide (Part 1) 

Laura Breeden, NTIA (M)

Jon Gant, Center for Digital Inclusion

Karen Mossberger, Arizona State University

Helen Milner, Tinder Foundation

 

 3:15-3:30 p.m.

BREAK

 3:30-4:30 p.m.

Broadband Planning #2:

Community Broadband Planning

Phil Lindley, ConnectME Authority (M)

Joshua Broder, Tilson

Chris Tamarin, Oregon BB Outreach

Susan Corbett, Axiom Technologies

Broadband Mapping:

The Key to New Knowledge Creation for CAIs

Marijke Visser, ALA (M)

Ken Wall, Geodata Services

Stacey Aldrich, PA State Library

Jarrid Keller, CA State Library

Digital Inclusion #2:

CAIs and the Digital Divide (Part 2) 

Francine Alkisswani, NTIA (M)

Samantha Becker, U. of Washington

Rodney Hopson, George Mason University 

 5:00-5:30 p.m.

 

 

 

5:30-5:45 p.m.

Plenary #4

Network Nebraska- Education; Success through Collaboration

Tom Rolfes, Education I.T. Manager, State of Nebraska

 

Zach Leverenz, CEO, EveryoneOn

 

6:00-7:30 p.m.

 Reception

Friday. May 9th

 

8:30-9:30 a.m.

 Plenary #5

Dr. Dallas Dance, Superintendent of Schools, Baltimore County Public Schools

 

Joanne Hovis, President, CTC Engineering and Technology, Inc.

 

 9:45-10:45 a.m.

 E-Rate #3:

E-rate Benchmarks and Data 

 

Larra Clark, ALA (M)

Mark Walker, FCC

John Harrington, Funds for Learning

Jake Cowan, ULC

 

  

Wireless Broadband #2:

It Takes a Mobile Village to raise a Mobile Child:

Developing Mobile Learning across the Community

Sarah Morris, New America Foundation (M)

Kevin Capp, Mobile Pulse

Sheryl Abshire, Calcasieu Parish Schools

Lindsey Harmon, Connect Nevada

 

 

 Digital Inclusion #3:

Kansas City, Google, Digital Divide

Angela Siefer, Center for Digital Inclusion (M)

Erica Swanson, Google Fiber

Cheptoo Kositany-Buckner, KC Public Library

Crosby Kemper, KC Public Library

Michael Liimatta, Connecting for Good

 

10:45-11:15 a.m.

BREAK

 11:15-12:15 p.m.

Gigabit Cities #1:

Beyond BTOP: Partnerships for Gigabit 

Brian Proffit, Zayo Bandwidth (M)

Jim Stewart, Utah Education Network

Laura Spining Dodson,NTIA

Mark Johnson, MCNC

 

Rural Broadband #2:

Rural Broadband Experiments and the CAF 

Heather Gold, Fiber to the Home Council (M)

Jonathan Chambers, FCC

John Gillispie, MOREnet

Alyssa Clemsen, Utilities Telecommunications Council

 

 

Digital Inclusion #4:

 

Sustaining Digital Inclusion

Kami Griffiths, CTN (M)

Allison Walsh, Broadband Rhode Island

Dionne Baux, Smart Communities Chicago

Stu Johnson, ConnectOhio 

 

 12:30-1:00 p.m.

 

1:00-2:00 p.m.

Lunch

 

Plenary #6

Angie Simpson, Deputy Administrator, NTIA

Blair Levin, Executive Director, Gig.U